Newsy

23 czerwca 2026

Trzeba było - opowieść o 4 letniej podróży

Miejska Biblioteka Publiczna w Siedlcach zaprasza na spotkanie pt. „Trzeba było” – opowieść o 4-letniej podróży dookoła świata rodziny Kowieskich. Czy można zostawić codzienne życie za sobą i wyruszyć w rejs marzeń dookoła świata? Na to pytanie odpowiedzą Maciej i Martyna Kowiescy, którzy wraz z czwórką dzieci zdecydowali się zamienić marzenie w rzeczywistość. Przez cztery lata żeglowali po oceanach i morzach świata na pokładzie jachtu Donna, pokonując ponad 40 tysięcy mil morskich i odwiedzając przeszło 30 krajów. Podczas spotkania podróżnicy opowiedzą o odwadze, determinacji i wyzwaniach, jakie napotkali w trakcie swojej niezwykłej podróży. Podzielą się historiami o chwilach zwątpienia i kryzysach, ale także o zachwytach, przygodach i najpiękniejszych miejscach, które mieli okazję poznać. Serdecznie zapraszamy wszystkich miłośników podróży, żeglarstwa i inspirujących historii. 30 czerwca 2026 r. (wtorek), godz. 18.00, Czytelnia Główna (wejście od ul. Esperanto) Wstęp wolny.

Czytaj więcej

10 czerwca 2026

Spotkanie z Rafałem Witkiem

Miejska Biblioteka Publiczna w Siedlcach serdecznie zaprasza dzieci na spotkanie autorskie z Rafałem Witkiem – jednym z najpopularniejszych współczesnych polskich autorów książek dla dzieci i młodzieży. Rafał Witek jest autorem ponad dwudziestu książek dla najmłodszych czytelników. Do jego najchętniej czytanych tytułów należą m.in. „Plaża tajemnic”, „Julka Kulka, Fioletka i ja”, „Ja, Majka”, a także popularne opowiadania „Maja na tropie jaja” i „Walizka pana Hanumana” z serii „Czytam sobie”. Jego książki bawią, wzruszają i zachęcają do odkrywania świata oraz własnych możliwości. Autor jest laureatem wielu prestiżowych nagród literackich. W 2004 roku zwyciężył w konkursie wydawnictwa Znak na najlepszą powieść młodzieżową. W 2013 roku znalazł się w gronie laureatów Konkursu Literackiego im. Astrid Lindgren, a w 2015 roku otrzymał Ogólnopolską Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego. Oprócz książek dla dzieci tworzy także poezję dla dorosłych oraz felietony publikowane w prasie. Zapraszamy dzieci w wieku 6-12 lat. Ilość miejsc ograniczona. Obowiązują zapisy. Rezerwacja miejsc pod numerem telefonu 25 794 3032. 19 czerwca 2026 r. Park Miejski Aleksandria w Siedlcach godz. 11.00

Czytaj więcej

10 czerwca 2026

Spotkanie z Katariną Lavmel

Miejska Biblioteka Publiczna w Siedlcach serdecznie zaprasza dzieci na spotkanie autorskie z Katariną Lavmel, autorką niezwykłej polsko-portugalskiej książki dla dzieci: „Przygody Baltazara z Algarve” / „As aventuras do Baltasar no Algarve” Podczas spotkania poznacie niezwykłą historię kameleona Baltazara i jego przyjaciół żyjących w Rezerwacie Przyrody Ria Formosa w słonecznym Algarve w Portugalii. To wyjątkowa książka, którą współtworzyły dzieci z Polski, wyspy Porto Santo oraz Polskiej Szkoły w Lizbonie. Młodzi artyści zilustrowali opowieść własnymi pracami plastycznymi, tworząc piękny most przyjaźni między dwoma krajami. W trakcie spotkania dowiecie się: - dlaczego kameleony zmieniają kolory, - jakie zagrożenia czekają na nie w naturalnym środowisku, - dlaczego warto chronić przyrodę i zagrożone gatunki zwierząt, - jak powstawała międzynarodowa książka tworzona przez dzieci z Polski i Portugalii. Nie zabraknie ciekawostek o kameleonach, opowieści z Portugalii, rozmów o ekologii oraz inspiracji do rozwijania własnej wyobraźni i talentów artystycznych. Zapraszamy dzieci w wieku 6-12 lat.Ilość miejsc ograniczona. Obowiązują zapisy. Rezerwacja miejsc pod numerem telefonu 25 794 3032. 17 czerwca 2026 r. Altana ogrodowa w Parku Miejskim Aleksandria w Siedlcach godz.11.00

Czytaj więcej

10 czerwca 2026

Spotkanie autorskie z Agatą Sosnowską

Miejska Biblioteka Publiczna w Siedlcach zaprasza na wyjątkowe spotkanie z Agatą Sosnowską, autorką mrocznego thrillera „Córki moru”,  w którym Podlasie staje się miejscem jednocześnie pięknym, niepokojącym i pełnym dawnych demonów. „Córki moru” to opowieść o kobietach oskarżonych o czary, o przemocy, dziedziczonym strachu i pamięci, która nigdy nie znika. W świecie tej powieści przeszłość oddycha tuż obok teraźniejszości, a podlaski las skrywa więcej niż tylko ciszę.   Agata Sosnowska urodziła się w Siedlcach i jest absolwentką I Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. Świętej Rodziny w Siedlcach.  Z Podlasiem związana jest nie tylko poprzez literaturę – kocha ten region całym sercem i czerpie z jego historii, wierzeń oraz niezwykłej atmosfery. Jest psycholożką kliniczną, integracyjną terapeutką traumy oraz psycholożką TSR. Uwielbia twórczość Stephena Kinga – powieść „Miasteczko Salem” przeczytała po raz pierwszy w wieku dwunastu lat. Wierzy w zielarstwo, moc szeptuch i kocha biały śpiew cerkiewny.    Spotkanie będzie okazją do rozmowy o literaturze, inspiracjach oraz o tym, jak lokalne historie i dawne wierzenia mogą stać się tworzywem współczesnej opowieści. 8 czerwca 2026 r. (czwartek), godz. 18.00 Czytelnia Główna Miejskiej Biblioteki Publicznej w Siedlcach (wejście od ul. Esperanto) Wstęp wolny!  Podczas spotkania będzie możliwość zakupu książki i zdobycia autografu autorki.  Serdecznie zapraszamy!

Czytaj więcej

08 czerwca 2026

Prace remontowe w budynku głównym

Z radością informujemy, że w budynku głównym rozpoczęły się prace remontowe: Remont sufitu w celu przystosowania powierzchni do montażu profesjonalnego oświetlenia w galerii wystawienniczejCo to znaczy? W hallu, gdzie prezentowane są wystawy, do tej pory mieliśmy czteropunktowe oświetlenie z plafonów podsufitowych, które rozjaśniało pomieszczenie, ale nie oświetlało ekspozycji. Teraz remontujemy sufit i instalujmy profesjonalne oświetlenie, które poprawi odbiór prezentowanych prac. To działanie skierowane jest do wszystkich odbiorców, a szczególnie do osób z dysfunkcjami wzroku oraz z dysfunkcjami w obszarze rozumienia. Poprawa oświetlenia w galerii to długo oczekiwane i bardzo potrzebne działanie. Remont pomieszczenia wyciszeńCo to znaczy? Przygotowujemy dla Was wygodne miejsce, gdzie będziecie mogli skosztować legendarnej ciszy bibliotecznej. Pomieszczenie wyciszeń to miejsce szczególnie dla:  - osób ze spektrum autyzmu i wysoką wrażliwością sensoryczną: dla których głośne dźwięki i jaskrawe światła są przytłaczające, - dzieci i uczniów: w szkołach i przedszkolach, gdzie pomagają radzić sobie ze zmęczeniem, przebodźcowaniem i frustracją, - osób w kryzysie psychicznym lub emocjonalnym potrzebujących chwili odosobnienia i uspokojenia,  - czytelników szukających ustronnego miejsca na relaks podczas intensywnego dnia, - osób potrzebujących dyskrecji: np. kobiety karmiące piersią lub osoby przyjmujące leki, które wymagają spokojnych warunków. Uwaga! Na czas remontu niedostępna jest kabina akustyczna. Wybaczcie!Montaż systemu przyzywowego w toalecie dla osób z niepełnosprawnościami. Co to znaczy? System przyzywowy to sygnalizacja dla osób z niepełnosprawnościami które doznają wypadku w czasie korzystania z toalety i będą potrzebowały pomocy. Upadek, osuniecie, utrata stabilności to zjawiska naturalne. Abyśmy mogli szybko pomoc musimy o tym wiedzieć. Sygnalizator świetlny i dźwiękowy skróci czas udzielenia pomocy osobie potrzebującej. Oby był używany jak najrzadziej! Prace remontowe realizowane są w ramach przedsięwzięcia grantowego pn. „ Poczuj, usłysz, czytaj! Projektowanie uniwersalne kultury w bibliotece” realizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Siedlcach. Grant realizowany jest w ramach działania 3.3 „Systemowa poprawa dostępności” Priorytetu III „Dostępność i usługi dla osób z niepełnosprawnościami” Programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021 – 2027, dotyczącego realizacji projektu systemowego pn. Projektowanie uniwersalne – dostępność w instytucjach kultury. #FunduszeUE #projektowanieuniwersalnekultury #OzN #bibliotekawsiedlcach #grantwbibliotece #systemprzyzywowy

Czytaj więcej

03 czerwca 2026

Nowy system biblioteczny

Miło nam poinformować, że od 1 czerwca 2026 r. Miejska Biblioteka Publiczna w Siedlcach korzysta z nowoczesnego systemu bibliotecznego KOHA, który usprawnia zarządzanie zbiorami oraz ułatwia użytkownikom dostęp do usług bibliotecznych. Najważniejsze zalety naszego nowego systemu: Dostęp przez Internet – z katalogu biblioteki można korzystać na komputerze, tablecie lub smartfonie bez instalowania dodatkowych programów. Dostęp 24 godziny na dobę – można w każdej chwili sprawdzić swoje konto, termin zwrotu książek oraz zarezerwować potrzebne pozycje (w Centrum Obsługi Czytelników). Jeszcze łatwiejsze wyszukiwanie książek – wyszukiwarka podpowiada hasła i pomaga szybko znaleźć potrzebne materiały. Sam/a zarządzasz kontem – przedłużysz wypożyczenia, sprawdzisz historię wypożyczeń oraz będziesz kontrolować swoje rezerwacje. System wyśle wiadomości przypominające o zwrocie książek albo informujące o dostępności zamówionych egzemplarzy. System automatycznie dostosowuje się do ekranów urządzeń mobilnych. Dzięki zdjęciom okładek książek łatwiej rozpoznasz poszukiwaną książkę. Masz możliwość oceniania i recenzowania książek, dodawania opinii i ocen, pomagając w wyborze innym użytkownikom. Możesz stworzyć własną listę książek, zapisywać ulubione pozycje i tworzyć własne zestawienia lektur. Dbałość o prywatność – użytkownik może zdecydować, czy chce przechowywać historię swoich wypożyczeń. Przejrzysty wygląd i łatwiejsze poruszanie się po katalogu. Aby skorzystać z nowego katalogu kliknij linkKorzystanie z nowego systemu wymaga ustawienia nowego hasła. O nowe hasło zapytaj bibliotekarza.

Czytaj więcej

03 czerwca 2026

Spotkanie z Anetą Prymaką-Oniszk

Dyskusyjny Klub Książki działający w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Siedlcach zaprasza na spotkanie autorskie z Anetą Prymaką-Oniszk – reporterką, pisarką i autorką książek, które przywracają pamięć o historii ludzi pogranicza, doświadczeniu uchodźstwa i wielokulturowym dziedzictwie Podlasia. Aneta Prymaka-Oniszk jest autorką głośnych i wielokrotnie nagradzanych reportaży: „Bieżeństwo 1915. Zapomniani uchodźcy” oraz „Kamienie musiały polecieć. Wymazywana przeszłość Podlasia”. Współtworzyła również książki: „Białoruś. Ojczyzna dobrej jakości” i „Ludowa historia kobiet”. Jest także autorką tekstu książki dla dzieci „Wędrująca Księga o Kodeksie Supraskim”, zilustrowanej przez Małgorzatę Dmitruk, wyróżnionej w konkursie Najpiękniejsze Polskie Książki 2023. Twórczość Anety Prymaki-Oniszk została doceniona przez krytyków i czytelników. Autorka otrzymała m.in. Grand Press Czytelników, Nagrodę Literacką im. Wiesława Kazaneckiego oraz tytuł Książki Roku Warszawskiej Premiery Literackiej. Była wielokrotnie nominowana do najważniejszych polskich nagród literackich i reporterskich, w tym Nagrody Literackiej NIKE, Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego czy Nagrody Historycznej „Polityki”. Spotkanie będzie okazją do rozmowy o historii zapisanej w ludzkich losach, o pamięci, tożsamości i literaturze reporterskiej, która pozwala lepiej zrozumieć współczesność. Miejska Biblioteka Publiczna w Siedlcach 11 czerwca 206 r. 18.00 Serdecznie zapraszamy wszystkich miłośników literatury faktu, historii i dobrej rozmowy. Wstęp wolny.

Czytaj więcej

21 maja 2026

Dyskusyjny Klub Książki

W sobotnie popołudnie, 16 maja, w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki rozmawialiśmy o książce „Nic zwyczajnego. O Wisławie Szymborskiej” autorstwa Michała Rusinka. Klubowicze mieli możliwość obejrzenia i przeczytania wierszy noblistki oraz recenzji jej twórczości opublikowanych w tygodniku „Nowa Kultura” z lat 1952 i 1958. Zapoznaliśmy się również z numerem czasopisma „Życie Literackie” z 1968 roku, w którym poetka pracowała. Moderator przedstawił biografię autora, a także jego mniej znane dorosłym czytelnikom oblicze – pisarza książek dla dzieci. Dużym zainteresowaniem cieszyły się książeczki Michała Rusinka z ilustracjami jego siostry, Joanny Rusinek. Książka „Nic zwyczajnego. O Wisławie Szymborskiej” to ciepły, pełen anegdot portret Wisława Szymborska, odsłaniający jej prywatne życie, upodobania oraz dystans do świata. Rusinek w fascynujący sposób przybliża lata spędzone u boku poetki, ukazując jej niezwykłe poczucie humoru. Publikacja zachwyciła czytelników swoim ciepłem i ogromnym przywiązaniem autora do Szymborskiej, dzięki czemu mogliśmy poznać świat poetki odbiegający od sztywnych, tradycyjnych biografii. Serdecznie zapraszamy wszystkich czytelników na kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, które odbędzie się 20 czerwca 2026 roku o godz. 13.00 w Saloniku Literackim przy ul. J. Piłsudskiego 5. W związku z tym, że nasze poprzednie spotkanie z prof. Barbarą Stelingowską, z przyczyn niezależnych od nas, nie mogło się odbyć, mamy ogromną przyjemność ponownie zaprosić Państwa na wyjątkowe spotkanie poświęcone jej książce „Zapomniane młodopolanki. Wokół nieznanej liryki kobiecej”, w którym uczestniczyć będzie autorka. Członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki serdecznie zapraszają również wszystkich mieszkańców miasta i okolic na spotkanie autorskie z Aneta Prymaki-Oniszk, które odbędzie się 11 czerwca o godz. 18.00 w Czytelni Głównej Miejskiej Biblioteki Publicznej. Reportaże autorki – „Bieżeństwo 1915. Zapomniani uchodźcy” oraz „Kamienie musiały polecieć” – dotyczą trudnej historii Podlasia, losów mniejszości prawosławnej oraz mechanizmów wymazywania pamięci.

Czytaj więcej

04 maja 2026

Spotkanie z Sebastianem Staszewskim

Miejska Biblioteka Publiczna w Siedlcach serdecznie zaprasza na spotkanie autorskie z Sebastianem Staszewskim oraz promocję jego najnowszej książki pt. „Lewandowski. Prawdziwy”. Wydarzenie organizowane jest w ramach XXIII Tygodnia Bibliotek i będzie wyjątkową okazją do poznania kulis powstawania jednej z najgłośniejszych sportowych biografii ostatnich lat. Autor – publicysta sportowy, scenarzysta i były redaktor naczelny TVP Sport – w swojej najnowszej książce przedstawia nieznane dotąd fakty z życia Roberta Lewandowskiego. To opowieść nie tylko o spektakularnej drodze na szczyt, ale również o kulisach wielkiego futbolu, konfliktach, emocjach i trudnych relacjach w świecie sportu. Dzięki rozmowom z ponad 250 osobami, w tym wywiadom z ikonami futbolu, autor odsłania tajemnice szatni Borussii Dortmund, Bayernu Monachium, FC Barcelony i reprezentacji Polski, pokazując najbardziej szczery i kompletny portret kapitana naszej kadry. Serdecznie zapraszamy wszystkich miłośników literatury sportowej, futbolu oraz pasjonujących historii zza kulis wielkiego sportu! 14 maja 2026 r., godzina 18.00, Czytelnia Główna (wejście od ulicy Esperanto)

Czytaj więcej

04 maja 2026

Promocja książki Andrzeja Chojnackiego

Miejska Biblioteka Publiczna w Siedlcach serdecznie zaprasza na promocję najnowszej książki Andrzeja Chojnackiego pt. „Tyły głupstwo, ważny front… Prawe skrzydło Wielkiej Armii w czasach II wojny polskiej (1812)” Wydarzenie organizowane w ramach XXIII Tygodnia Bibliotek będzie okazją do bliższego poznania jednej z najbardziej dramatycznych kampanii w historii Europy i Polski – roku 1812 widzianego z perspektywy działań na prawym skrzydle Wielkiej Armii. Publikacja prowadzi czytelnika od realiów Północnego Podlasia pod okupacją pruską i rosyjską, przez nadzieje związane z nadejściem wojsk Napoleona, aż po kolejne starcia i trudne doświadczenia wojny. Autor szczegółowo omawia m.in. walki pod Kobryniem, Horodeczną, Białą czy Wołkowyskiem, ukazując zarówno wielkie bitwy, jak i codzienność „małej wojny” toczonej na ziemi siedleckiej. Książka ukazuje również przygotowania do kampanii, jej przebieg oraz dramatyczne konsekwencje dla regionu i jego mieszkańców. Andrzej Chojnacki (ur. 1972), emerytowany oficer Wojska Polskiego, pracownik Muzeum Pożarnictwa w Kotuniu (oddziału Muzeum Regionalnego im. Mieczysława Asłanowicza w Siedlcach). W swej pracy naukowej zajmuje się kwestiami związanymi z historią pogranicza Mazowsza, Małopolski i Podlasia w XVIII i XIX wieku, historią wojskowości okresu napoleońskiego oraz dziejami regionu siedleckiego w czasach zaborów. Serdecznie zapraszamy wszystkich miłośników historii, literatury oraz pasjonatów epoki napoleońskiej. 13 maja 2026 r., godz. 18.00, Czytelnia Główna MBP (wejście od ulicy Esperanto).

Czytaj więcej